Poradnik

Do spaceru też trzeba się przygotować!


Oczywiście spacer, o którym myślimy to nie wyjście z psem na 15 minut, ale wyprawa mająca potrwać przynajmniej kilka godzin. Ktoś mógłby spytać, gdzie można tyle spacerować? Oczywiście po terenach leśnych. Sprawdzenie czy w okolicy nie ma żadnej puszczy, parku krajobrazowego, czy nawet lasu, gdzie na jesień grzybiarze lubią zapuszczać się na poszukiwanie maślaków, podgrzybków, czy kurek, to w dobie stałego dostępu do Internetu nic trudnego. Podczas takich poszukiwań można zazwyczaj znaleźć mapę z zaznaczonymi szlakami (gdyby ktoś bał się, że zgubi drogę), informację o długości ścieżek i tym podobne i wartościowe wskazówki potrzebne, aby dobrze przygotować się do czekającego nas wyzwania.

Spacerować można zarówno latem, jak i zimą, gdyż wystarczą do tego wygodne buty, plecak i odpowiadająca warunkom atmosferycznym odzież. Zimą najtrudniej zacząć, z kolei latem należy się obawiać chęci przedwczesnego skończenia przygody – pomimo że w lesie jest chłodniej, to wakacyjna pogoda może czasem i tutaj dać w kość spacerującym. Gdy jest zimno warto na początek narzucić odrobinę szybsze tempo by rozgrzać ciało, które może szybko zacząć protestować w przypadku przedłużającego się marszu trwającego np. 2 lub 3 godziny.

Niezbędnym wyposażeniem, które bez względu na porę roku powinno znaleźć się w naszym plecaku, jest zestaw składający się z:
– czegoś do picia (latem woda, zimą ciepła herbata lub kakao rozgrzewające, dodające energii i poprawiające swoją słodyczą nasze samopoczucie),
– jedzenie (mogą to być kanapki z niepsującymi się produktami, lub batoniki proteinowe – ważne by nie przesadzić z ilością, gdyż zawsze to dodatkowy ciężar),
– ochrona przeciwdeszczowa (pogoda latem potrafi być bardzo zmienna),
– ciepła odzież przydatna w przypadku ochłodzenia się temperatury,
– chusteczki higieniczne i żel antybakteryjny,
– tabletki na ból głowy.

Jeśli zaś chodzi o odzież, którą zamierzamy mieć na sobie to najważniejszy jest tu nasz komfort. Buty i skarpetki powinny być tak dopasowane, aby nawet najdłuższy marsz nie przyprawił nas o odciski i otarcia, natomiast czapka to element, który przyda się o każdej porze roku – chroni przed słońcem oraz zimnem. Oczywiście im trudniejszy teren tym większe przygotowania należało by poczynić, są to jednak kwestie na tyle indywidualne, że możemy zostawić je waszej ocenie. Podstawy już macie, więc do zobaczenia na szlaku!

Na razie brak komentarzy w tym wpisie